Polisen uppskattar att organiserad brottslighet, penningtvätt, och bedrägerier kostar det svenska samhället 100-150 miljarder årligen. I ett gemensamt projekt med Integritetsskyddsmyndigheten (IMY) ska de fyra bankerna, SEB, Nordea, Swedbank och Handelsbanken, undersöka möjligheterna att öka informationsdelningen sinsemellan för att mer effektivt kunna motverka och minska den ekonomiska brottsligheten, utan att kraven i dataskyddslagstiftningen åsidosätts.
Bankerna behandlar dagligen stora mängder data, där kundernas personuppgifter är en betydande del. IMY:s roll är att stötta projektet med fördjupad vägledning i de gråzonsfrågor om dataskydd och integritet som kommer att aktualiseras i projektet. Fokus kommer att ligga på de gråzonsfrågor som har ett stort värde för många.
Projektet drog i gång förra veckan och arbetet kommer att utmynna i en publik rapport för att möjliggöra lärande för fler. Rapporten publiceras under våren 2025.