Dataombudsmannen vid Tietosuojavaltuutetun toimisto (Dataombudsmannens byrå) har publicerat ett pressmeddelande avseende informationssäkerhetstjänsten F-Secures nyhet om att personuppgifter från LinkedIn publicerats på ett hackerforum. Den publicerade informationen inkluderar minst namn, telefonnummer och e-postadresser, och omfattar cirka 200 000 finska LinkedIn-användare.
Enligt F-Secure kan informationen som publicerats på hackerforumet även innehålla information som redan har läckt från tjänsten. F-Secure tror att användarprofilernas uppgifter samlats in olagligt genom så kallad skrapning.
I frågor som rör LinkedIn är den ledande tillsynsmyndigheten i Europa den irländska dataskyddsmyndigheten, eftersom företagets europeiska huvudkontor ligger i Irland. Om den irländska dataskyddsmyndigheten inleder en utredning kommer även Dataombudsmannens byrå delta i behandlingen av ärendet.