Europaparlamentet har enats om sin ståndpunkt rörande ändringar av AI-förordningen som tidigare föreslagits av EU-kommissionen inom ramen för den så kallade digitala omnibussen.
I slutet av 2025 föreslog EU-kommissionen ändringar av AI-förordningen. Förslaget avsåg bland annat justeringar i tidsfristerna för tillämpningen av reglerna för AI-system med hög risk samt vissa materiella bestämmelser i regelverket. Europeiska unionens råd enades om sin ståndpunkt gällande förslaget i mars 2026 och föreslog bland annat införandet av ytterligare två förbjudna användningsområden för AI.
I sin nu antagna ståndpunkt föreslår parlamentet ett nytt förbud mot AI-system som kan användas för att avbilda personer i sexuella handlingar eller klä av dem utan deras samtycke, så kallade ”AI-nakengeneratorer” eller ”AI-nudifiers”. Vidare föreslår parlamentet att skjuta upp tillämpningen av reglerna för AI-system med hög risk till slutet av 2027, vilket innebär en förlängning av nuvarande tidsfrist för tillämpningen.Därutöver föreslås även andra ändringar, bland annat avseende förutsättningarna för behandling av känsliga personuppgifter i syfte att identifiera och motverka bias i AI-system.
Nästa steg är att rådet och parlamentet förhandlar om den slutgiltiga utformningen av förslaget inom ramen för EU:s ordinarie lagstiftningsförfarande. Förfarandet kan omfatta upp till tre behandlingar. För att ändringarna ska antas krävs att rådet och Europaparlamentet enas om samma lagtext. Om ingen överenskommelse nås faller förslaget i dess helhet.
TechLaw följer utvecklingen och publicerar löpande inlägg om rättsutveckling och andra aktuella frågor inom AI. Läs mer om hur vi bistår våra klienter inom artificiell intelligens (AI).
Källa: EU-parlamentet.