Agencia Espanola Proteccion Datos (AEPD) har utfärdat en sanktionsavgift på 136 000 mot Vodafone España, S.A.U. för överträdelser av dataskyddsförordningen (GDPR).
Av beslutet framgår att en registrerad person lämnat in ett klagomål mot den personuppgiftsansvarige eftersom obehöriga bedragare lyckats få tillgång till deras Vodafone-konto och göra ändringar i deras avtal. Under sin utredning konstaterade AEPD att Vodafone genomfört ändringarna utan att kontrollera identiteten hos den person som begärde dem och utan att fastställa om de faktiskt begärdes av den registrerade.
Enligt AEPD utgjorde detta överträdelser av artiklarna 6 och 32 GDPR. Sanktionsavgiften uppgick ursprungligen till 170 000 euro, men sänktes dock till 136 000 euro på grund av frivillig betalning och erkänt sitt ansvar för överträdelsen.
TechLaw följer utvecklingen och publicerar löpande inlägg om tillsynsärenden, rättsutveckling och andra aktuella frågor på dataskyddsområdet. Läs mer om hur vi bistår våra klienter inom dataskydd och integritet.
Källa: AEPD.