Agencia Espanola Proteccion Datos (AEPD) har utfärdat en sanktionsavgift på 200 000 euro mot Vodafone España S.A.U. för överträdelser av dataskyddsförordningen (GDPR).
Av beslutet framgår att en registrerad lämnat in ett klagomål till AEPD. Enligt klagomålet har obehöriga bedragare lyckats göra ändringar i den registrerades avtal samt avsluta ett kontantkortskontrakt. Vid kontakt med Vodafone framkom att avtalsändringen skett personligen i en av bolagets butiker.
Under sin utredning fann AEPD att Vodafone genomfört avtalsändringarna utan att kontrollera identiteten på den person som begärt dem och utan att avgöra om de faktiskt begärts av den registrerade. Enligt AEPD utgjorde detta en överträdelse av artikel 6.1 GDPR, då det saknads ett samtycke för avtalsändringarna.
Sanktionsavgiften uppgick till 200 000 euro mot Vodafone. Vid fastställandet av sanktionsbeloppet tog AEPD bland annat hänsyn till ett antal tidigare situationer för liknande incidenter, samt den förmildrande omständigheten att företaget effektivt löste omständigheterna i detta fall.