Spanien: Laboratorios González får 16 000 euro i sanktionsavgift för delning av testresultat

Agencia Espanola Proteccion Datos (AEPD) har utfärdat en sanktionsavgift på 16 000 euro mot Laboratorios González, S.L. för överträdelse av artikel 5.1 (f) i dataskyddsförordningen (GDPR).

Av beslutet framgår att Laboratorios González genomfört ett Covid-19-test på den registrerade. Laboratorios González skickade därefter resultatet till både den registrerade och dennes chef utan den registrerades samtycke. Enligt AEPD strider detta mot principen om integritet och konfidentialitet vid behandling av personuppgifter.

AEPD konstaterade att Laboratorios Gonzále brutit mot artikel 5.1 (f) GDPR genom att företaget underlåtit att vidta lämpliga tekniska eller organisatoriska åtgärder som säkerställer lämplig säkerhet för personuppgifterna. Sanktionsavgiften uppgick ursprungligen till 20 000 euro, men sänktes till 16 000 euro efter att Laboratorios González gjort en omgående betalning och erkänt sitt ansvar för överträdelsen.

TechLaw bistår verksamheter i frågor som rör dataskydd, konfidentialitet och behandling av känsliga hälsouppgifter. Läs mer om vår expertis inom dataskydd och integritet.

Har ni frågor är ni välkomna att kontakta Carina Berg, partner och jurist specialiserad inom dataskydd och affärsjuridik i teknikintensiva verksamheter.

Källa: AEPD.

Relaterade nyheter

Är du redo för AI-förordningen?

AI-förordningen påverkar alla verksamheter som utvecklar eller använder AI. Gör dig och dina kollegor redo för de nya kraven. Gå AI-kurs med oss.