Spanien: Fusiona Soluciones Energéticas får 50 000 euro i sanktionsavgift för olaglig behandling av personuppgifter

Agencia Espanola Proteccion Datos (AEPD) har utfärdat en sanktionsavgift på 50 000 euro mot Fusiona Soluciones Energéticas för överträdelser av dataskyddsförordningen (GDPR).

Av beslutet framgår att Fusiona Soluciones Energéticas väckt talan mot den registrerade på grund av en påstådd skuld. Under domstolsförhandlingen avvisade en spansk domstol stämningsansökan och förklarade att den registrerade inte hade någon skuld till Fusiona Soluciones Energéticas. Trots att beslutet var slutgiltigt förde Fusiona Soluciones Energéticas in den registrerades uppgifter i det gemensamma kreditupplysningssystemet och kopplade personen till den påstådda skulden.

Den registrerade lämnade in ett klagomål till AEPD som inledde en granskning av Fusiona Soluciones Energéticas. AEPD drog slutsatsen att Fusiona Soluciones Energéticas brutit mot artikel 6.1 GDPR då företaget inte kunnat åberopa ett berättigat intresse för denna typ av behandling. AEPD ansåg därför att behandlingen saknade rättslig grund och har utfärdat en sanktionsavgift på 50 000 euro mot Fusiona Soluciones Energéticas.

TechLaw bistår verksamheter i frågor som rör dataskydd, rättslig grund för behandling och kreditupplysning. Läs mer om vår expertis inom dataskydd och integritet.

Har ni frågor är ni välkomna att kontakta Carina Berg, partner och jurist specialiserad inom dataskydd och affärsjuridik i teknikintensiva verksamheter.

Källa: AEPD.

Relaterade nyheter

Är du redo för AI-förordningen?

AI-förordningen påverkar alla verksamheter som utvecklar eller använder AI. Gör dig och dina kollegor redo för de nya kraven. Gå AI-kurs med oss.